Přírodní lékárna
Na této stránce se s vámi podělím o své osobní zkušenosti s přírodní medicínou. Ne vždy, když se vám udělá špatně potřebujete jít do lékárny nebo k doktorovi. Zde najdete stručný seznam různých nemocí či neduhů, které můžete většinou bez problémů vyřešit sami. U každého problému popíšu, které bylinky pomáhají, popřípadě doplním masážní bod ulevující od daného problému. Každopádně ale vždy zvažte, zda váš stav není tak vážný, že by vyžadoval návštěvu lékaře.
Přírodní síla bylinek
Lidé odjakživa spoléhali na léčivou sílu přírody. Až v posledních stoletích začali věřit spíše syntenickým léčivům a moderní medicíně. Antibiotika jsou jistě skvělý vynález, který zachránil miliony životů. Na druhé straně si však příliš mnoho lidí zvyklo na to, že když je něco zabolí, vezmou si prášek a hotovo. Nepřemýšlí, z jakého důvodu je něco bolí, co by měli dělat jinak. Jen slupnou pilulku a nesnaží se nějak změnit své návyky. Když to nezabere, běží za doktorem. Jejich tělo si na léky zvyká a aby zabíraly, potřebují brát vyšší dávky. Západní medicína bohužel často řeší pouze symptomy problému a ne jeho původ. Proto si myslím, že v dněšní době je velmi důležité zabývat se prevencí, pít imunitu posilující bylinkové čaje, místo polykání pilulek si masírovat určitá místa na těle, dostatečně se hýbat na čerstvém vzduchu, jíst zdravě… A samozřejmě nezatěžovat životní prostředí, protože vzduch, který dýcháme, také ovlivňuje naše zdraví.
Sepsala jsem seznam nejčastějších problému, které se dají řešit i jinak než syntetickými léčivy. Drtivou většinu mám osobně vyzkoušenou a potvrzenou.
Kašel – bylinky na čaj – mateřídoušku nebo jitrocel, doplníme o sléz když se potřebujeme zbavit zahlenění a o měsíček proti zánětu.
Plošku na noze (viz foto) promačkáváme přejížděním směrem k prstům.
Nadrobno nakrájejte 1 velkou cibuli. Zavřete oči a pořádně se jí z blízka několikrát nadýchněte. Pak půlku nakrájené cibule nasypte do uzavíratelné sklenice, přidejte velkou lžíci medu a dosypte zbytek cibule, navrch dodejte ještě jednu lžíci medu. Poté zavřete a nechte vyluhovat šťávu. Vzniklou tekutinu popíjejte po lžičkách během dne, nebo alespoň ráno a večer.
V lékárně si můžete koupit kapky z lichořeřišnice – ty fungují podobně jako antibiotika, tak doporučuji spíše na horší průběh kašle.
Hlavně u malých dětí také výborně funguje, když namažete prsa tymiánovou mastí.
Nachlazení – naměříte-li si teplotu pod 38°C, nesnažte se ji hned snižovat a nechte svůj organismus s infekcí bojovat.
Pokud teplota stoupne, na ochlazení těla skvěle fungují zábaly končetin ručníky namočenými v chladné vodě s trochou octa.
Uvařte si lipový čaj, přidejte med a citron, vlezte pod teplou peřinu a pořádně se vypoťte. Nemáte-li chuť na lípu, zkuste čaj z černého bezu.
Body na masáž můžete použít na noze stejné jako u kašle a na ruce jako u bolení hlavy.
Rýma – do každé rodiny doporučuji konvičku rhino horn – sice ji vyrobili z plastu, ale vydrží dlouhé roky a nemusíte si kupovat při každé rýmě nové kapky. Nemáte-li konvičku zrovna po ruce, skvěle ji nahradí napaření obličeje nad hrncem s horkou vodou a pár kapkami teetrea oleje.
Nezastupitelnou roli při boji s rýmou hraje také rýmovník. Když cítíte, že máte plný nos, stačí utrhnout lístek, rozemnout v prstech a pak už jen nasávat libou vůni, přičemž se vám uvolní nos. Lístky vydrží poměrně dlouho, tak si jich před spaním můžete pár natrhat do zásoby a položit vedle postele, kdybyste se v noci vzbudili s plným nosem. Z rýmovníku si můžete uvařit i čaj.
Bod na uvolnění dutin najdete uprostřed bříska palce na noze.
Také pomůže, když se na chvíli stoupnete na hlavu – uvolní se vám dutiny.
Bolest hlavy – nejrychleji pomůže silné masírování bodu na ruce (viz foto) – nejprve na levé, pak můžete pokračovat i na pravou a nebojte se pořádně přitlačit. Více známých mi řeklo, že mačkání tohoto bodu bolí tak, že zapomněli na bolest hlavy… A o to tu přece šlo :).
Sedněte si s rovnými zády do tiché tmavší místnosti a masírujte si šíjové svaly. Nebo pokud máte tu možnost, jděte se projít do lesa.
K uvolnění a relaxaci si uvařte čaj z heřmánku, meduňky a třezalky. Můžete přidat i dobromysl (oregáno).
Pořádně si promasírujte pokožku hlavy pod vlasy
Žaludeční problémy – při zažívacích problémech obecně dobře fungují hořké čaje – z řebříčku, třezalky, ořešákových listů (na detox) a pak z heřmánku na uklidnění. Někomu pomůže i máta.
Když někam cestuji a nemám možnost vařit si čaj, kdy se mi zachce, vždy si s sebou vezu kapičky Iberogast – pár kapek rychle uleví od různých střevních a žaludečních neduhů.
Pokud jste po střevní příhodě dehydrovaní, udělejte si domácí hydratační nápoj – ve sklenici vlažné vody rozpusťte lžičku soli a lžíci cukru a pomaluj popíjejte.
Imunita – pro zlepšení imunity doporučuji domácí šípkový čaj – na podzim si někde v přírodě natrhejte šípky, usušte na mírno v troubě nebo sušičce, rozdrťte (třeba v mixéru) a zavřete do skleněné misky. Až budete mít chuť na pořádnou porci vitamínů, nasypte večer do hrnku trochu drtě, zalijte studenou vodou a nechte přes noc vyluhovat. Ráno přidejte vodu, zahřejte tak na 50 °C a přeceďte přes plátýnko nebo papírovou utěrku. Podobné účínky má také čaj z trnek. Čerstvé trnky natrhejte (klidně po prvních mrazech), rozmačkejte, zalijte vodou a ohřejte. Překvapí vás nejen svou chutí, ale i krásnou červenou barvou.
Dále fungují kapičky z echinacey nebo kaloby, chození na pravidelné procházky do přírody, cvičení, otužování, sauna, jezení čerstvého ovoce a zeleniny a podobně.
Únava – pokud jste vyčerpaní třeba na procházce a nemáte s sebou nic sladkého, zkuste si masírovat střed dlaně – třeba mačkejte borovicovou šišku. Také pomáhá nehtem masírovat bod mezi rtem a nosem.
Pohmoždění či poranění v dolní půlce těla – skvěle zabírá zlatý bod z čínské medicíny – nahmatáte ho 4 prsty pod kolenem u holení kosti (viz foto). Zmírňuje bolest i příznaky například při vyvrknutém kotníku a podobných poraněních.
Mnoho lidí bolí kolena – doporučuji masírovat kostivalovou či kaštanovou mastí, ať už koupenou nebo ještě lépe doma vyrobenou.
Unavené, podrážděné oči – pokud máte unavené, zarudlé oči nebo i mírný zánět, uvařte si šálek silného měsíčkového čaje, který vychladíte v lednici. Vždy, když budete cítit potřebu, vyndejte šálek čaje a naberte si nad dřezem plnou polévkovou lžíci a vykoupejte v ní postupně obě oči. Pokud máte v 1 oku zánět, omyjte nejdříve to zdravé.
Bolest ucha – přírodní prostředek na bolení ucha je česnek – kousek stroužku nakrájejte na malé kousky, zabalte do dírkované gázy a strčte do ucha. Kousky česneku by měly být o trošku větší než dírky v gáze a dostatečně malé, aby se vše dalo zastrčit do ucha.
Bolest zubů – pokud vás začnou bolet zuby, zkuste rozkousat hřebíček. Z hřebíčku si také můžete uvařit silný čaj na kloktání. Pokud máte v zubu zánět, doporučuji stejný postup jako při bolení ucha.
Alergie na pyl – aplikováním malých porcí alergenu si tělo tvoří protilátky. Připravte svoje tělo a přibližně 2 měsíce před začátkem pylové sezóny si začněte vařit čaj z černého bezu, což je jeden z nejsilnějších alergenů. Pijte alespoň jeden šálek denně a alergie vás nezastihne nepřipravené.
Popálení – na jakékoliv popálení skvěle funguje třezalkový olej. Protože se nejčastěji popálíte v kuchyni, doporučuji třezalkový olej skladovat v lednici.
Akné – napařte si obličej heřmánkovým čajem, pokud možno sypaným a pak ovařené kvítky rozmáčkněte na pupínek a nechte 10 min nebo dokud vám sám neodpadne. Až čaj vychladne, můžete si s ním pleť potírat.